Implanty zębowe

Do czego mogą prowadzić braki w uzębieniu?

Dodano 13.12.2018, Kategoria: Blog, Tagi:

Braki w uzębieniu zwykle kojarzą nam się wyłącznie z problemem natury estetycznej. Kiedy jednak w naszej jamie ustnej brakuje zęba lub nawet kilku zębów, bardzo szybko estetyka staje się sprawą drugorzędną. Pacjenci, których czeka ekstrakcja zęba, powinni więc od razu zastanowić się nad sposobem uzupełnienia ubytku, np. poprzez implanty zębowe lub protezę. Jest to ważne, ponieważ braki w uzębieniu mogą prowadzić nie tylko do dyskomfortu podczas jedzenia czy mówienia, ale nawet poważniejszych konsekwencji zdrowotnych.

Groźne skutki braków w uzębieniu

  • Problemy z gryzieniem i żuciem. Brak zęba w przedniej części jamy ustnej może prowadzić do problemów z gryzieniem kęsów pożywienia. Z kolei ubytki w uzębieniu w części tylnej skutkują nieodpowiednim rozdrabnianiem i żuciem pokarmów. To z kolei może w przyszłości wiązać się z zaburzeniami ze strony układu pokarmowego. Połykanie zbyt dużych kawałów niewłaściwie rozdrobnionego jedzenia może skutkować nieprawidłową pracą żołądka, wzdęciami, problemami z trawieniem itd.
  • Bóle głowy i zaburzenia pracy stawów skroniowo-żuchwowych. Pojawiają się one podczas żucia, mówienia i ziewania, ponieważ pozostałe zęby ulegają przesunięciu i wychylaniu z powodu braku odpowiedniej stabilizacji. Dodatkowo mogą pojawiać się nieestetyczne szpary i powiększające się diastemy.
  • Problemy ze zgryzem. Do najważniejszych problemów ze zgryzem zaliczamy m.in. nieprawidłowe stykanie się zębów górnych i dolnych, przesuwanie się zębów, a także duże przeciążenie zdrowych zębów, które dodatkowo są bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne. Tego typu dolegliwości wymagają leczenia ortodontycznego.
  • Rozchwianie zębów. Nawet brak pojedynczego zęba może prowadzić do rozchwiania z powodu braku podpory dla pozostałych zębów, które zaczynają powoli przesuwać się w kierunku ubytku. W wyniku tego procesu może dojść do zaburzenia symetrii uzębienia. Co więcej, taka sytuacja sprzyja częstym złamaniom i ścieraniu się nadmiernie obciążonych zębów.
  • Choroby przyzębia. Niestety ubytki w uzębieniu mogą prowadzić do chorób przyzębia. Ryzyko tych schorzeń zwiększa się pod wpływem przesunięcia i stłoczenia zębów. Jedną z przyczyn rozwoju chorób przyzębia są problemy z utrzymaniem odpowiedniej higieny (utrudnione szczotkowanie, niekiedy nawet problemy z prawidłowym nitkowaniem).

Logo