częste wady zgryzu

Najczęściej spotykane wady zgryzu

Dodano 01.08.2019, Kategoria: Blog, Tagi:

Wady zgryzu są nie tylko problemem estetycznym, lecz przede wszystkim zdrowotnym. Nieleczone, prowadzą do powstawania próchnicy, a nawet wypadania zębów. W najbardziej drastycznych przypadkach odpowiadać będą za poważne problemy z mówieniem, jedzeniem, a nawet oddychaniem.

Z naszego wpisu dowiesz się, jakie są najczęściej spotykane wady zgryzu.

Tyłozgryz

Zdecydowanie najbardziej rozpowszechniona wada zgryzu, polegająca na cofnięciu się żuchwy w stosunku do zębów szczęki, w wyniku czego przednie zęby się nie stykają. Wada ta przede wszystkim powoduje problemy z wymawianiem głosek: s, z, c, dz.

Zgryz głęboki

Zgryz głęboki diagnozuje się, gdy górne żeby zbyt głęboko zachodzą na zęby dolne, najczęściej na 2/3 ich wysokości. Zgryz głęboki zmienia rysy twarzy i wpływa na jej symetrię. Dolny odcinek twarzy skraca się, a odległość brody od nosa staje się nienaturalnie mała.

Zgryz otwarty i przodozgryz

O zgryzie otwartym mówi się w każdym przypadku, w którym zęby górne nie stykają się z dolnymi częściowo lub całkowicie. W efekcie powstaje szpara niedogryzowa, powodująca problemy z odgryzaniem kęsów, przeżuwaniem i wymawianiem głosek. W ekstremalnych sytuacjach może prowadzić do niedorozwoju szczęk.

Przodozgryz z kolei występuje wtedy, gdy zęby dolne zachodzą na górne, co powoduje wysunięcie brody i dolnej wargi.

Stłoczenia i zęby odseparowane

Kolejne popularne wady zgryzu to stłoczenia i zęby odseparowane.

Stłoczenia pojawiają się, gdy w szczęce i żuchwie jest zbyt mało miejsca na zęby, co sprawia, że rosną one pod nieodpowiednim kątem. Zęby odseparowane pojawiają się natomiast, gdy w szczęce i żuchwie jest zbyt dużo miejsca na zęby; co prowadzi do pojawiania się między zębami widocznych przerw.

Na koniec warto wspomnieć o retrogenii, czyli zniekształconej żuchwie, której skrócony trzon jest przekręcony w kierunku tylnym. Leczenie retrogenii odbywa się chirurgicznie, w przypadku bowiem tak skomplikowanej wady zgryzu, samo noszenie aparatu nie wystarcza.


Logo