implanty

Różnice między implantami a protezami zębowymi

Dodano 29.03.2019, Kategoria: Blog, Tagi:

Braki w uzębieniu to problem, który dotyka osoby w każdym wieku. Poważnie chore zęby należy jak najszybciej usunąć, co skutkuje powstaniem nieestetycznej przerwy. Ubytki powstają często w wyniku urazu, szczególnie u dzieci czy sportowców. Wreszcie, z wiekiem, każdego z nas czeka osłabienie, rozchwianie i w rezultacie utrata własnych zębów. Takie braki należy możliwie szybko uzupełnić, ponieważ oprócz problemów natury estetycznej, mogą one doprowadzić do poważniejszych komplikacji. Upośledzenie żucia, osłabienie sąsiadujących zębów czy przewlekłe bóle głowy to jedynie kilka z nich. Jakie rozwiązania oferuje nowoczesna stomatologia?

 

Protezy zębowe – tania i szybka pomoc

 

Protezy mają za zadanie szybko zastąpić naturalne uzębienie. Wykonane są z polerowanego akrylu bądź porcelany, dzięki czemu wyglądają jak prawdziwa tkanka. Protezy wykonywane są na wymiar i, w zależności od potrzeb, możliwe jest dopasowanie protezy całkowitej lub częściowej. Proteza całkowita to kompletny dolny lub górny łuk zębowy, częściowa natomiast uzupełnia jedynie brakujące zęby. Protezy mają jednak swoje wady – muszą być często czyszczone, aby zapobiegać gromadzeniu się bakterii. U niektórych osób powodują dyskomfort, a jeśli między protezę a dziąsła dostaną się drobinki jedzenia – nawet ból. Jest to jednak najtańsze i najszybsze rozwiązanie dostępne dla każdego.

 

Implanty w miejsce pojedynczych zębów

 

Implanty to tytanowe śruby, które łączą się z tkanką kostną. Mogą zastępować zarówno pojedyncze ubytki, jak też większą ilość brakujących zębów. Główną zaletą implantów jest fakt, iż po założeniu nie wymagają żadnych zabiegów ani specjalnej pielęgnacji. Implanty zębowe utrzymują się na swoim miejscu i wymagana jest jedynie okresowa kontrola. Zastosowanie tego rozwiązania wymaga jednak przygotowania i podzielone jest na kilka etapów (chirurgiczny i protetyczny). Istnieją niestety przeciwwskazania zdrowotne do założenia implantów, dlatego procedura zawsze poprzedzona jest rzetelnym wywiadem lekarskim.


Logo