krzywe zęby

Czy krzywe zęby trzeba leczyć?

Dodano 02.12.2019, Kategoria: Blog, Tagi:

Krzywe zęby to potoczne określenie wady zgryzu, czyli zaburzenia budowy łuku zębowego. Najpowszechniej występujące wady zgryzu są konsekwencją negatywnych nawyków i nieprawidłowości w rozwoju zębów, ale część z nich ma podłoże genetyczne. Wada zgryzu powinna zostać zdiagnozowana w gabinecie ortodontycznym, ale wiele zmian patologicznych można zaobserwować samodzielnie, jeśli tylko wyraźnie wskazują na odchylenie zęba od płaszczyzny symetrii. Wielu pacjentów (zwłaszcza tych ze strachem przed dentystą) zastanawia się, czy w ogóle jest sens leczyć się u ortodonty? Nasza odpowiedź brzmi TAK.

Wady zgryzu to nie tylko problem estetyczny

Leczenie wad zgryzu to nie tylko troska o miłą aparycję, ale przede wszystkim o zdrowy organizm. Nieleczone wady zgryzu mogą doprowadzić do komplikacji i poważnych problemów zdrowotnych. Krzywe zęby uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie stawów, nadmiernie je obciążając. Skutkiem tego jest choroba okluzyjna zębów, która zaburzę pracę układu żucia. Zgrzytanie zębami to tylko jeden z wielu jej objawów. Nieprawidłowa budowa łuków zębowych może doprowadzić do dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego, próchnicy i chorób przyzębia. Wystarczy wspomnieć o nadmiernym odkładaniu się kamienia nazębnego, większej ruchomości zębów i chorobach dziąseł, które w konsekwencji prowadzą do paradontozy. Przy wadach zgryzu zęby szybciej się ścierają i mogą ulegać uszkodzeniom, a nawet złamaniom. Krzywe zęby często przyczyniają się do wad wymowy. Zaawansowane wady zgryzu mogą zniekształcać wygląd twarzy i wpływać na jej nienaturalną mimikę. Nieprawidłowy zgryz to także częsty powód urazów w jamie ustnej, wynikłych między innymi z niezamierzonego przygryzania policzków i warg.

Powikłania ogólnoustrojowe przy krzywych zębach

Powikłania nieleczonej wady zgryzu mogą prowadzić do zaburzeń ogólnoustrojowych. Wady zgryzu mogą w skrajnych przypadkach utrudniać oddychanie, a nawet zaburzać procesy żucia, czego efektem są problemy gastryczne. Warto również mieć na uwadze, że nieprawidłowy zgryz oddziałuje na układ kostno-stawowy całego organizmu i może stać się źródłem bólów i krzywizn kręgosłupa. Wielu pacjentów zaskakuje, że wady zgryzu mogą pośrednio powodować bóle głowy, oczu, szyi czy karku. Krzywe zęby często wiążą się także z nieprzyjemnym zapachem z ust. Na koniec trzeba zaznaczyć, że nieestetyczny wygląd uzębienia może negatywnie oddziaływać na samoocenę pacjenta i stać się przyczyną wielu kompleksów.

Rozwiązaniem problemu krzywych zębów jest leczenie ortodontyczne. Wady zgryzu można korygować przy pomocy tradycyjnych aparatów ruchomych lub stałych, a także wykorzystując innowacyjne nakładki przezroczyste. W naszym gabinecie proponujemy nieinwazyjne nakładki Clear Aligner, których noszenie jest wygodne i bezbolesne. Leczenie wad zgryzu nowoczesnymi metodami rekomendowane jest dla osób od 16. roku życia i wykonywane w licencjonowanych gabinetach stomatologicznych. Nie warto czekać, aż wada zgryzu zamieni się z niedogodności estetycznej w poważy problem natury fizjologicznej.


Logo