Implanty zebowe

Implanty zębowe bez tajemnic. Jak wygląda proces leczenia?

Dodano 01.06.2020, Kategoria: Blog, Tagi:

Implanty zębowe to jedna z metod uzupełnienia braków w uzębieniu. Najważniejszymi zaletami implantów są trwałość i wysoka estetyka. W pełni imitują naturalne zęby, zarówno pod względem wizualnym, jak i funkcjonalnym. Są też bardzo wygodne dla pacjenta, stanowiąc alternatywę dla standardowych protez stomatologicznych.

Decydując się na implanty zębowe, pacjent musi przygotować się na kilka miesięcy leczenia stomatologicznego, gdyż proces ten składa się z kilku etapów.

Przygotowanie do zabiegu

Przed przystąpieniem do zabiegu odbywają się konsultacje wstępne oraz szczegółowy wywiad z pacjentem. Na tej podstawie lekarz dobierze optymalną w konkretnym przypadku metodę leczenia implantologicznego. Pacjent otrzyma pełne informacje dotyczące procesu leczenia, odpowiedniego przygotowania do zabiegu, a także postępowania po nim.

Na etapie przygotowań do zabiegu wykonywane są też wszystkie niezbędne badania stomatologiczne, aby precyzyjnie ocenić stan uzębienia oraz zaplanować przebieg leczenia.

Leczenie implantologiczne: etap chirurgiczny

Po szczegółowym przygotowaniu następuje etap chirurgiczny — przeprowadzany jest zabieg. W celu zapewniania pacjentowi pełnego komfortu wykonywane jest znieczulenie miejscowe. Podczas zabiegu w kość wszczepiany jest implant zębowy oraz łącznik protetyczny. Cała procedura trwa ok. godziny.

W ciągu 7 dni rana się goi, a po tym czasie zdejmowane są szwy. Następnie przez ok. 3-6 miesięcy trwa proces osseointegracji, podczas którego dochodzi do zrośnięcia się żywej tkanki kości z tytanowym implantem, zapewniając mu pełną stabilizację.

Leczenie implantologiczne: etap protetyczny

Kiedy już implant jest w pełni zrośnięty i ustabilizowany w kości, można przejść do kolejnego etapu, który polega na wykonaniu odbudowy protetycznej na bazie implantu i łącznika. Pacjent odwiedza gabinet stomatologiczny w celu pobrania wycisków i wykonania niezbędnych przymiarek. Przygotowana korona będzie idealnie dopasowana do pozostałych zębów, zarówno pod względem kształtu, jak i koloru. Ten proces leczenia trwa od 1 do 3 tygodni.

Leczenie implantologiczne: etap kontrolny

Po zakończeniu procesu leczenia pacjent nadal powinien regularnie zgłaszać się na wizyty kontrolne, aby stomatolog mógł ocenić stan implantów. Dzięki takim wizytom możliwe jest wczesne wykrycie ewentualnych nieprawidłowości i podjęcie szybkich działań w celu ich wyeliminowania.


Logo