Strach przed stomatologiem

Strach przed stomatologiem. Jak go przezwyciężyć?

Dodano 07.08.2020, Kategoria: Blog, Tagi:

Udanie się do gabinetu stomatologicznego to dla wielu z nas nie lada wyzwanie. Strach przed dentystą paraliżuje, co wiąże się z ogromnym stresem, a nawet atakami paniki. Są to powody, przez które odwołujemy wizytę u stomatologa, kierując się przede wszystkim swoim własnym komfortem psychicznym. Jednak przez takie sytuacje coraz mniej pilnujemy zdrowia swojej jamy ustnej. Dbałość o leczenie stomatologiczne powinna być tak samo ważna, jak troska o resztę organizmu. 

Skąd bierze się strach?

Zarówno dzieci, jak i dorośli boją się korzystać z usług stomatologicznych. Strach ten może wynikać ze złych przeświadczeń, zwłaszcza ze strony najmłodszych. Często dzieci straszone są dentystą, który miałby być skutkiem jedzenia słodyczy i niedbałości w szczotkowaniu zębów. Taki obraz może utrwalić się na wiele lat w głowie dziecka, a nawet pozostać niezmiennym już w dorosłym życiu. Lekarz nie powinien być nacechowany negatywnie przez rodziców, jako kara dla malucha, ale przedstawiony, jako stomatolog dziecięcy, który ma na celu ulżenie w bólu oraz pomoc.

Dorosłym natomiast, wizyta u dentysty może kojarzyć się z bólem z powodu dawnych doświadczeń. Kilkanaście lat temu leczenie faktycznie było bardziej bolesne, ale to na szczęście jest już przeszłość. Technologia posunęła się do przodu, dzięki czemu metody leczenia są bezbolesne, a zastosowanie znieczulenia sprawi, że ból opuści cię w trakcie całej wizyty.  Jeżeli wizja leczenia kanałowego nie dawała ci spać po nocach, możesz odetchnąć. Nasi specjaliści dbają o to, by każda usługa stomatologiczna przeprowadzana była z dbałością, o jak największy komfort pacjenta.

Jak pozbyć się strachu?

Brak poczucia kontroli sprawia, że boimy się zdać na łaskę obcej osoby. Mamy wrażenie, że gdy znajdziemy się na fotelu dentystycznym to już koniec, nic nie możemy zrobić. Warto pamiętać, że w każdej sytuacji dyskomfortu możesz zasygnalizować dentyście, że coś jest nie w porządku. Nie musisz pozostawać bierny przez cały zabieg. Należy przemóc również wstyd, który często idzie w parze ze strachem, a nawet go powoduje. Kiedy męczy cię myśl, że stomatolog lub ortodonta zauważy twoje niedbałości w dbaniu o uzębienie, nie zapominaj, że jest to lekarz. Nie będzie cię oceniał, jako osoba, ale jako specjalista, który ma na celu pomóc ci uporać się z dolegliwościami.

Najważniejsze, by pamiętać o badaniach kontrolnych. Nawet one potrafią przysporzyć lęku, przez co decydujemy się na wizytę, dopiero gdy ból nie daje nam spać w nocy. Nie można zwlekać i pozwolić rozwijać się próchnicy i bakteriom. Częste wizyty w gabinecie stomatologicznym pozwolą uniknąć leczenia kanałowego czy usunięcia zęba, ponieważ dentysta będzie mógł w porę temu zapobiec. Nieleczone infekcje mogą doprowadzić dodatkowo do problemów z zatokami, stawami oraz bólu głowy. Lepiej skonsultować się z dentystą wcześniej niż czekać na moment, gdy będzie gorzej. Wizyta i tak jest nieunikniona.

Jeżeli mimo tego strach jest dla ciebie zbyt silny, pomyśl nad podjęciem się terapii u psychoterapeuty. Zadbanie o twój komfort psychiczny to kluczowa kwestia, która pójdzie w parze z twoim zdrowiem fizycznym.


Logo