Porady i sugestie

Jak dbać o licówki? Porady i sugestie

Dodano 02.02.2020, Kategoria: Blog, Tagi:

Licówki to jedna z najskuteczniejszych i najczęściej wybieranych przez pacjentów metod na poprawę estetyki uzębienia. Pozwalają na drobną korektę kształtu lub/i położenia zębów, stanowią też alternatywę dla zabiegów wybielania.

W naszej klinice stomatologicznej wykonujemy licówki kompozytowe i porcelanowe. W tym artykule podpowiemy, w jaki sposób powinni dbać o swoje zęby pacjenci, którzy zdecydowali się na jedno z tych rozwiązań.

Licówki kompozytowe – jak zachować ich trwałość i estetykę?

Standardowo trwałość licówek kompozytowych określana jest na 2-5 lat. Tak naprawdę jednak wiele zależy od tego, w jaki sposób będziemy je eksploatować oraz dbać o nie. Decydując się na ten rodzaj licówek, trzeba pamiętać, że niektóre negatywne nawyki mogą doprowadzić do przedwczesnego zniszczenia tych stosunkowo cienkich uzupełnień protetycznych. Należy więc powstrzymywać się od obgryzania paznokci, przygryzania przedmiotów, np. długopisów, przegryzania przednimi zębami twardego jedzenia. Należy też ograniczyć spożywanie potraw i trunków silnie barwiących, np. kawy, czerwonego wina, buraków itp. W ten sposób skutecznie unikniemy mocnych przebarwień na naszym uzębieniu. Oczywiście kluczowe znaczenie odgrywa również codzienna higiena jamy ustnej.

Istotne są również regularne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym. Dentysta oceni stan licówek i, jeśli będzie to konieczne, dokona drobnych korekt poprzez wypolerowanie lub też zaleci ich wymianę, jeśli zaistnieje taka konieczność.

Licówki porcelanowe – jakiej pielęgnacji wymagają?

Zaletą licówek porcelanowych jest nie tylko ich estetyka, ale również fakt, że znacznie trudniej osadza się na nich osad nazębny. Są więc dużo bardziej odporne na kamień nazębny i przebarwienia. Oczywiście nie oznacza to jednak, że możemy całkowicie zapomnieć o ich pielęgnacji i prawidłowym użytkowaniu. Nadal trzeba powstrzymywać się od negatywnych nawyków, o których pisaliśmy przy okazji licówek kompozytowych, pamiętać o codziennej higienie jamy ustnej oraz regularnych wizyt u stomatologa. Stan licówek porcelanowych oraz ich trwałość w dużej mierze zależy od dbałości o stan zębów i dziąseł.

 

 


Logo