nakładki na zęby

Metoda Invisalign do korygowania wad zgryzu

Dodano 06.12.2019, Kategoria: Blog, Tagi:

Metoda Invisalign to alternatywa dla tradycyjnych aparatów ortodontycznych, która obok nakładek Clear Aligner cieszy się bardzo dużą popularnością wśród pacjentów. Polega na korygowaniu wad zgryzu za pomocą zdejmowanych nakładek przezroczystych. Niewidoczne nakładki są dopasowane do zębów pacjenta, więc zapewniają maksymalny komfort noszenia. To doskonałe rozwiązanie zwłaszcza dla osób, którym zależy na pięknym uśmiechu nawet w trakcie leczenia. Prostowanie zębów metodą Invisalign w niektórych przypadkach może przebiegać nawet do 50% szybciej niż tradycyjnymi sposobami.

Na czym polega leczenie metodą Invisalign?

Metoda Invisalign to najbardziej zaawansowany system przezroczystych nakładek, rozwijany nieustannie od 1997 roku. Metoda Invisalign wykorzystywana jest do leczenia wad zgryzu jako alternatywa dla tradycyjnych aparatów ortodontycznych. Możemy zapomnieć o śrubach, klamrach, zaciskach i nieestetycznych drucikach. Leczeniu mogą być poddane zarówno nastoletnie dzieci, jak i dorośli. Przezroczyste nakładki Invisalign przeznaczone są do korygowania nie tylko drobnych wad, ale również tych bardziej skomplikowanych. Zaliczamy do nich problemy z rozstawem zębów, szpary międzyzębowe, stłoczenie zębów oraz przodozgryz czy zgryz otwarty, krzyżowy albo głęboki. Alignery Invisalign wywierają kontrolowany nacisk na odpowiednie miejsca w łuku zębowym i w ten sposób przyczyniają się do przemieszczenia zębów na określoną pozycję.

Nakładki są zdejmowane, więc łatwo można je zdjąć na czas spożywania posiłków i mycia zębów. W takim wypadku tendencja do odkładania się płytki nazębnej jest mniejsza, a zęby są zdrowsze, ponieważ w trakcie szczotkowania jest do nich dostęp na całej powierzchni. Przebieg leczenia metodą Invisalign projektowany jest komputerowo przy użyciu technologii ClinCheck. Lekarz kontroluje przebieg leczenia co 6-8 tygodni, dlatego wizyty w gabinecie stomatologicznym można zredukować do niezbędnego minimum. Leczenie Invisalign zazwyczaj trwa od 3 do 18 miesięcy. Etap aktywnego leczenia zakończony jest okresem retencyjnym, w trakcie którego wykorzystuje się aparaty retencyjne Vivera.

Metoda Invisalign czy nakładki Clear Aligner?

Nakładki Invisalign powstają z materiału SmartTrack, który uważany jest za najskuteczniejszy ze wszystkich materiałów na przezroczyste nakładki. Materiał jest zastrzeżony dla metody Invisalign i stanowi najważniejszą różnicę w stosunku do nakładek Clear Aligner. Badania kliniczne dowodzą, że materiał SmartTrack zapewnia lepszą kontrolę nad przemieszczaniem zębów niż jakakolwiek inna technologia. Prawdopodobnie z tego względu leczenie metodą Invisalign wymaga większych nakładów finansowych niż nakładkami Clear Aligner. Kolejne różnice dotyczą samego procesu leczenia. Ręcznie wykonywane wyciski w metodzie Invisalign zostały zastąpione obrazem 3D, wykonywanym za pomocą skanera iTero. Nakładki wykonywane są również przy użyciu innowacyjnej technologii – druku 3D. Metoda Invisalign wymaga noszenia nakładek w systemie zmianowym, ale poszczególne zestawy nakładek zmienianie są co 1-2 tygodnie, a więc częściej. Natomiast wizyty kontrolne odbywają się rzadziej – nie co 3 tygodnie, a raz na dwa miesiące. To znacznie wygodniejsze dla pacjenta, który może w ten sposób zaoszczędzić swój cenny czas. Nakładki Invisalign należy za to nosić nieznacznie dłużej w ciągu doby niż Clear Aligner, czyli minimum 22 godziny.


Logo