Clear Aligner

Nakładki Clear Aligner. Przebieg leczenia

Dodano 10.02.2021, Kategoria: Blog, Tagi:

Clear Aligner są to nakładki ortodontyczne pozwalające na innowacyjne korygowanie wag zgryzu. Nakładki są wykonane metodą termoformowania, dzięki czemu można im nadać spersonalizowany kształt. Są przezroczyste, przez co często są niezauważalne. Korzystanie z nich jest wygodne dla użytkowników, ponieważ pozawalają na ich zdejmowanie i zakładanie w dowolnym momencie, bez pomocy specjalisty. Dodatkowo, w porównaniu do tradycyjnych aparatów ortodontycznych, nie powodują dyskomfortu przy ich noszeniu.

Leczenie krok po kroku

  1. Przebieg leczenia, zawsze powinien rozpoczynać się od wizyty u lekarza ortodonty. Podczas wizyty lekarz jest w stanie stwierdzić, czy posiadana wada kwalifikuje się do leczenia metodą nakładek Clear Aligner. Dopiero wtedy zleca się pacjentom wykonanie zdjęć cefalmetrycznych i pantograficznych. Lekarz pobiera także niezbędne wyciski robocze, na podstawie których zostaną wykonane modele i set-up’y, które wraz ze zdjęciami pomogą w przygotowaniu indywidualnego planu leczenia.
  2. Na kolejnych wizytach ortodonta zwykle przedstawia pacjentowi szczegółowy plan, wraz z przewidywanym czasem i kosztem leczenia. Jeżeli plan zostanie zaakceptowany przez pacjenta, laboratorium otrzymuje zlecenie na spersonalizowane nakładki Clear Aligner.
  3. Następnie pacjent otrzymuje zestaw gotowych trzech wkładek o różnych grubościach, na każdy łuk zębowy. Każda nakładka jest noszona zgodnie z zaleceniami lekarza przez okres około 1 tygodnia. Po upływie 3 tygodni wykonywane są kolejne wyciski robocze będące podstawą do wykonania kolejnego zestawu wkładek. Proces ten jest powtarzany aż do decyzji lekarza o zakończeniu aktywnego okresu leczenia.
  4. Końcowym etapem przebiegu leczenia jest faza stabilizacji zębów w nowej pozycji. To właśnie ten moment może zapobiec nawrotowi wady, nie należy go zatem bagatelizować. Pacjent nosi w tym czasie aparat retencyjny, wykonany zgodnie z zaleceniami ortodonty. Okres ten trwa często dwa razy dłużej niż czas aktywnego leczenia.

Zalety nakładek Clear Aligner

Jedną z głównych zalet nakładek Clear Aligner jest komfort ich użytkowania, ich noszenie nie jest bowiem kłopotliwe i bolesne i nie wymaga użycia drutów i metalu. Pacjenci często decydują się na to rozwiązanie z powodu ich minimalnej widoczności. Nakładki Clear Aligner pozwalają także na utrzymanie wysokiej higieny w jamie ustnej. Mogą być zdejmowane na czas jedzenia oraz mycia zębów. Metoda ta jest niezwykle efektywna i pozwala na skrócenie leczenia wad zgryzu do minimum.


Logo