Profilaktyka stomatologiczna

Znaczenie właściwej profilaktyki stomatologicznej

Dodano 01.12.2020, Kategoria: Blog, Tagi:

Próchnica, choroby przyzębia, zębów czy jamy ustnej… Nikt z nas nie chce usłyszeć takiej diagnozy podczas wizyty w klinice dentystycznej. Właśnie dlatego, ważne jest, by dbać o higienę jamy ustnej na co dzień oraz pamiętać o regularnej profilaktyce stomatologicznej. Co dokładnie należy robić, by zęby były w jak najlepszej kondycji?

W jaki sposób samodzielnie dbać o zęby?

Od najmłodszych lat jesteśmy zachęcani do regularnego mycia zębów. Odpowiednia higiena zębów mlecznych jest równie ważna, jak w przypadku tych stałych.  By cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem, należy pamiętać o zasadach odpowiedniej higieny jamy ustnej każdego dnia. Wpływa ona nie tylko na stan zdrowia uzębienia, ale także dzięki jej zachowaniu ewentualne leczenie zachowawcze albo ortodontyczne będą bardziej skuteczne. Przede wszystkim należy szczotkować zęby po każdym posiłku. Oprócz tego warto stosować nici dentystyczne, które pomogą wyczyścić trudniej dostępne miejsca. Pomocne będą także płyny do płukania jamy ustnej.

Profilaktyka stomatologiczna w gabinecie dentystycznym

Stomatologa należy odwiedzać nie tylko wtedy, gdy poczujemy ból lub dyskomfort w jamie ustnej.   Ważna jest też odpowiednia profilaktyka. Właśnie dlatego przynajmniej raz w roku zalecamy umówienie się na sprawdzenie stanu uzębienia w naszym gabinecie stomatologicznym. Dodatkowo (na przykład podczas wizyty kontrolnej) warto też usunąć kamień nazębny. Może też zajść potrzeba wykonania innych zabiegów, na przykład lakowania, czyli pokrycia bruzd i zagłębień w zębach trzonowych i przedtrzonowych lakierem szczelinowym. Niezbędne może okazać się również piaskowanie. Polega ono na usuwaniu osadu z zębów i powierzchni międzyzębowych.

Wszyscy dobrze wiemy, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Zdarza się oczywiście, że mimo starannej i regularnej higieny jamy ustnej, spotka nas na przykład choroba tkanek twardych zębów, która skutkować będzie ekstrakcją zęba, po której zalecane będzie wstawienie implantu zębowego. Dlatego tak ważne jest, by odwiedzać stomatologa regularnie. Pozwoli to zdiagnozować ewentualne problemy z zębami w ich wczesnym stadium, dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem bardzo długo.

 


Logo